Wskazówki

Zdalny dzień babci i dziadka w 2021

Główny obrazek do Zdalny dzień babci i dziadka w 2021

Pandemia koronawirusa przyniosła nam wszystkim wiele rozłąk, ograniczeń w celebrowaniu ważnych chwil w życiu naszych dzieci i podopiecznych. Co zrobić aby dzień babci i dziadka w 2021 roku mimo pandemii był niezapomniany? W artykule przedstawiamy kilka pomysłów!


Przedstawienie online

Jeszcze tak niedawno przedstawienie dla rodziców, czy dziadków były wielkim wydarzeniem dla podopiecznych. Nauczenie się na pamięć swojej roli, słów, ruchów gestów i piosenek wiązało się z dumą opiekunów i poczuciem ekscytacji dla dziecka. Czy warto z tego całkowicie zrezygnować?

Zdecydowanie nie! :) Przedstawienie można przygotować online na dwa sposoby.

Pierwszy z nich, trudniejszy z racji technicznych - to transmisja przedstawienia na żywo. Planujemy wydarzenie tak jak zawsze - zapraszani są opiekunowie dzieci na konkretny dzień i godzinę, tylko zamiast przychodzić do placówki, jest przesyłany im wcześniej link do wydarzenia. Można to zrobić za pomocą narzędzi do prowadzenia zajęć zdalnych, lub np rozpocząć transmisję w grupie na Facebooku (Zobacz także: Porównanie narzędzi do prowadzenia zajęć zdalnych). Jest to o tyle ciekawe i fajne, że babcie i dziadkowie będą mogli „na żywo” komentować teatrzyk dzieci, a one będą widzieć na kamerkach reakcje swoich dziadków i babć. Z drugiej zaś strony, nie każdy opiekun będzie potrafił obsłużyć technicznie miejsce, z którego będzie oglądał przedstawienie.

Drugi sposób to nagranie przedstawienia podopiecznych i udostępnienie jego w plikach do pobrania w miejscu, gdzie kontaktujecie się z rodzicami, bądź udostępnienie niepublicznego linku do umieszczonego filmu na YouTube (tylko osoby, które mają link mogą obejrzeć film). Wtedy wspólnie rodzice, dziadkowie i dziecko będą mogli obejrzeć przedstawienie w dogodnym dla wszystkich terminie.

Laurka

Oczywiście standardowo nie może zabraknąć również laurek dla babć i dziadków. Bardzo dobrym sposobem w tym trudnym czasie pandemicznym, aby dzieci wysłały laurki pocztą. Laurki nie muszą być tylko złożoną kartką na pół z rysunkami. Warto aktywizować i wzbudzać w dzieciach kreatywność od najmłodszych lat.

Poniżej przedstawiamy jedną z propozycji - laurka serce 3d. Klikając tutaj zobaczycie jak krok po kroku można wykonać taką pamiątkę.

Laurka na dzień babci i dziadka. Przedszkole i żłobek - inspiracje


Można również przygotować masę solną, z której dzieci będą mogły ulepić kwiatki, a następnie je pomalować, lub uformować płaskie serduszko i odcisnąć w nim swoją rączkę, czy nawet też zrobić korale dla swojej babci. Poniżej przedstawiamy przepis na domową masę solną:

  • pół szklanki soli
  • pół szklanki mąki pszennej
  • woda

Mieszamy sól z mąką i dodajemy powoli wodę, cały czas ugniatając masę. Masa solna powinna mieć konsystencję, która łatwo odkleja się od ręki. Przygotowane przez dzieci wyroby przed pomalowaniem powinny wyschnąć. Należy je odłożyć do momentu całkowitego wyschnięcia, lub w piekarniku 2-3 godziny w 120 stopniach.

Dodatkiem do pięknych laurek może być wywołany portret dziecka w ozdobnej, wcześniej przygotowanej ramie specjalnie do tego wydarzenia. Kliknij tu, aby sprawdzić jak zrobić taką ramkę.

Ramka ozdobna do wykorzystania w przedszkolu lub w żłobku

Nawet najpiękniejsze prace zrobione przez Nauczycieli nie zastąpią zaangażowania artystycznego dzieci i wspomnień związanych z rozwojem i czasem spęczonych w placówce.