Wskazówki

Królowa nauk jest tylko jedna!

Główny obrazek do Królowa nauk jest tylko jedna!

Dzisiaj 14 marca 2022r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Matematyka u niejednego z nas wywołuje mieszane uczucia, ale każdy z nas przyzna, że świat bez niej. Nie byłby w stanie istnieć! Czy można zarazić pasją do nauk ścisłych najmłodsze dzieci? Jak zachęcić przedszkolaki do poznawania zbiorów, liczb, logicznego myślenia i czy w każdym z nas drzemie potencjał Pitagorasa? Matematyka jest wszędzie! Czy się to komuś podoba czy nie J Każdy aspekt naszego życia jest nią chociaż lekko muśnięty, jeżeli boimy się przyznać, że przepełniony. Od wielu już lat przedszkola i żłobki świętują co roku wyjątkowy dzień, który został zapoczątkowany w 2007 roku przez organizację „World Education Games”. Już w pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy dzieci z 98 krajów świata! I co roku grupa ta stale się powiększa. W naszym kraju pierwsze obchody zostały zorganizowane 12 marca 2014 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Doskonalenia i Rozwoju 4improve.

Matematyka to podstawa

Matematyka stanowi fundament logicznego myślenia, czy to w żłobku czy w przedszkolu, czy w późniejszym dorosłym życiu. Kształtuje i uczy dzieci, prowadząc je w procesach poznawania otaczającego je świata. Czy można być za małym na pierwsze spotkanie z królową nauk? Absolutnie NIE! Czy przedszkole to odpowiedni czas na pierwsze zmagania rodem z konkursu Kangurek? Ależ oczywiście! Już najmłodsi czują ją intuicyjnie, co powinno zwrócić naszą uwagę na potencjał, jaki w nich drzemie. Matematyka jest magiczna! Pozwala nam kupić 100 cytryn w jednym zadaniu i nikt nas nie pyta: dlaczego? Wywołuje uśmiech i śmiech, porządkuje dzień i czas spędzony w przedszkolu, pozwala przewidywać i prognozować. Jednym słowem – rozwija nas!

Profesor Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, uznana pedagog i autorka wielu książek i podręczników, wskazuje, że celem edukacji matematycznej w przedszkolu powinno być:

- rozwijanie inteligencji operacyjnej - wspomaganie rozwoju dziecka poprzez kształtowanie procesów różnicowania i klasyfikacji, przekształcania, umiejętności przewidywania wydarzeń,

-kształtowanie odporności emocjonalnej – dziecko uczy się kierować zachowaniem tak, aby rozwiązać zadanie wymagające wysiłku, stwarzające pewne napięcie. Uczy się wykonywać zadanie trudne i szukać sposobów na radzenie sobie z przeszkodami.

-kształtowanie intuicji matematycznych - uczenie liczenia

- wdrażanie do układania i rozwiązywania prostych zadań - zdobywanie umiejętności przekształcania sytuacji życiowych w zadania ,,do rozwiązania” (może jednak kupienie tych 100 cytryn będzie któregoś dnia naszym zadaniem?).

Matematyka to coś więcej

Matematyka to coś więcej niż dodawanie i odejmowanie czy zgadywanie kształtu. Każdego dnia zgłębiamy jej tajemnice i szukamy nowych, ciekawych metod aby zaskarbić ciekawość naszych podopiecznych. Czy świętować można raz w roku? Ależ skąd! Każdy dzień przedszkolnych zajęć może być okazją do radości jaką można czerpać ze świata liczb. A jak to zorganizować? Jak spojrzeć na matematykę szerzej niż jedynie przez pryzmat układania patyczków i liczenia kamyków? Jak zorganizować iście matematyczny dzień w przedszkolu?

Zacznijcie od opowiadania historii. Niech bohaterami będą figury matematyczne a dobra wróżką szczęśliwa liczba 7. Jesteśmy przekonani, że taka zabawa będzie świetną okazją do poznania nowych zagadnień. Inną formą zainteresowania podopiecznych matematyką może być obserwacja Waszej sali i stworzenie szeregu pytań związanych z matematyką – zbierzcie je wszystkie i szukajcie wspólnie rozwiązań. Cyfry na wiszącym zegarze, liczba książek na półce, kwiaty na parapecie czy kształt guzików przy swetrze ulubionej Pani - prawda jakie to ciekawe? A może świętujcie co godzinę? Z samego rana spiszcie na kartkach papieru kilka zadań i zagadek, włóżcie je do pudełka i o pełnej godzinie losujcie jedną zagadkę. Świętować można i należy cały dzień, nie krępujcie się! A może zorganizujcie matematyczny turniej gier planszowych? W swoich zbiorach poszukajcie planszówek związanych z matematyką. To dopiero będzie zabawa. Podzielcie się na grupy i… CZAS START! A może dzieci same wymyślą swoją grę matematyczną i zaproszą Pani do wspólnej zabawy? Matematyka nie zna granic! Innym ciekawym sposobem na świętowanie matematycznego dnia jest zaproszenie przedszkolaków do świata łamigłówek. Już najmłodsi mogą zmierzyć się z nie lada wyzwaniami i dać upust swoim szarym komórkom w poszukiwaniu rozwiązań. Bawcie się w wyzwania i wspólnie szukajcie radości w znajdowaniu odpowiedzi na matematyczne pytania. Dzień możecie zaś zakończyć z humorem – zarówno Panie jak i dzieci mogą wziąć udział w konkursie na najlepszy żart matematyczny. Ale jak to? Tak tak! Zachęćcie dzieci do ułożenia humorystycznych pytań, gdzie główną rolę grać będą cyfry i zadania. Chyba każdy z Was wie, dlaczego książka do matematyki wygląda smutno? Bo ma tyle problemów do rozwiązania!

Międzynarodowy Dzień Matematyki przypada raz w roku, ale wszyscy zgodzimy się co do tego, że matematyka towarzyszy nam całymi dniami. Jeżeli nie udało Wam się dzisiaj uroczyście podejść do tematu, to zachęcamy Was do zorganizowania alternatywnego dnia liczenia. Pomysłów na zabawę jest bez liku, starajcie się wyjść poza schemat i szukajcie inspiracji do poszerzania horyzontów Waszych przedszkolaków. One tylko czekają na kolejne pytania i wyzwania. Z otwartą głową podejdą do łamigłówek i z wielkim zapałem zasiądą do inspirujących matematycznych zadań. Matematyka wydaje nam się nudna wówczas, kiedy widzimy ją jedynie przez pryzmat ciągu liczb. Tak naprawdę kryje w sobie tajemnice, które tylko czekają na odkrycie.