Zarządzanie przedszkolem , Wskazówki

Naturalne place zabaw w przedszkolu

Główny obrazek do Naturalne place zabaw w przedszkolu

Huśtawki, piaskownice i drabinki znamy już doskonale. Czy dzieciom w wieku przedszkolnym można zaproponować coś więcej? Jak kreatywnie zorganizować przestrzeń wokół przedszkola i pomóc w rozwijaniu wyobraźni u tych najmłodszych?

Zwisanie na trzepaku, zabawa w chowanego, gra w klasy – każdy z nas pamięta te zabawy doskonale. O kolorowych i bogato wyposażonych placach zabaw można było kiedyś jedynie pomarzyć. Często wystarczała huśtawka i jedna zjeżdżalnia. Reszta leżała już w rękach dzieci. Na czym polega idea naturalnego placu zabaw i dlaczego powinna zainteresować nas – wychowawców? Skoro huśtawka jest do huśtania, zjeżdżalnia do zjeżdżania a drabinka do wspinania, to czy istnieje konieczność poszukiwania czegoś więcej? No właśnie! Istnieje! Naturalne place zabaw są świetnym miejscem rozwoju i pokazują nam dorosłym, że wyobraźnia wykracza poza sztywne ramy.

Co kryje się pod słowem „naturalne”?

W tym przypadku nie chodzi o materiał, z którego zbudowany jest plac zabaw a o podejście do jego stworzenia. Rozejrzyjcie się wokół własnych placówek i znajdźcie miejsce, gdzie wspólnie z dziećmi stworzycie namiastkę takiego placu. Jeżeli zaś dopiero porządkujecie teren wokół placówki zastanówcie się, czy taki plac nie będzie ciekawszym rozwiązaniem. I miejscem, gdzie podopieczni mogą rozwijać wyobraźnię, bez gotowych zabawek. To od ich inwencji zależy, co zrobią ze znalezionym patykiem czy kawałkiem sznurka.

Naturalny plac zabaw zbudowany jest zrobiony -co podpowiada nam nazwa – z naturalnych elementów, ale nie chodzi tutaj o drewno. Woda, ziemia, roślinność – to one odgrywają największą rolę. Z czego zbudować taki plac zabaw:

  • rośliny – odpowiednio dobrane będą miejscem spotkań ptactwa i owadów, a także świetnym miejscem do obserwacji. Przyroda na wyciągnięcie ręki i dużo ciekawych rozmów! Kwiaty, krzewy zmieniające barwy o każdej porze roku. Pamiętajcie, aby unikać roślin trujących i tych łamliwych, które mogą zrobić krzywdę dzieciom.
  • nawierzchnia – ziemia i kamyki. Wszystkie dzieci uwielbiają piasek – to doskonale ćwiczy motorykę. Po co nam gumowa nawierzchnia, jeżeli w zasięgu ręki mamy materiał do zbudowania własnej? Zamki, budowle, długie autostrady – zaproście dzieci do zabawy – nie będziecie żałować! To również świetna okazja do nauki współpracy.
  • ukształtowanie terenu – płasko to nudno! Turlajcie się z pagórka, usypcie razem wały, które staną się mini ślizgawkami albo zastąpią pospolite drabinki.
  • woda – w miejscu dla dzieci jest to niezbędne. Umożliwi umycie rąk po ciężkiej pracy na budowie  Wystarczy Wam zbiornik i mały kranik.

To są rzeczy niezbędne do zrobienia wymarzonego placu zabaw. Jeżeli dodamy do tego pomysły dzieci, gwarantujemy Wam stworzenie wyjątkowej przestrzeni, która przyniesie wiele pożytku a przede wszystkim radości. Naturalny plac zabaw to doskonałe miejsce do prowadzenia zajęć w duchu #STEAM. Praca w zespole, komunikacja w grupie, doświadczenia, dzienniki obserwacji – to wszystko staje się możliwe w Waszym ogrodzie. Zorganizujcie burzę mózgów i wspólnie stwórzcie Wasz wymarzony plac. Zbierzcie pomysły, co musi się w nim znaleźć i jakie materiały będą niezbędne do jego stworzenia. Możecie zacząć pracę od razu – bo naturalny plac zabaw nie musi być zamknięty ani nie potrzebuje konserwacji! Działa cały rok i cały rok przynosi radość dzieciom.