Wskazówki

Jak zorganizować dzień wiosny?

Główny obrazek do Jak zorganizować dzień wiosny?

Pierwszy dzień wiosny zawsze w przedszkolach jest obchodzony szczególnie - organizowane są uroczyste apele i wiosenne spektakle. W dobie koronawirusa ciężko przygotować takie uroczystości z widownią złożoną z rodziców i opiekunów. Jak zatem urozmaicić ten dzień, aby dzieci zapamiętały ten dzień? Prezentujemy nasz pomysł!


Poznanie wiosennej flory

Początek wiosny to idealny czas na poznanie przez wychowanków świata, który budzi się do życia po zimowym śnie.

Na początku zajęć porozmawiaj z dziećmi, jak według nich wygląda wiosna? Jaka pora roku ją poprzedza, a jaka jest kolejna? Niech wymienią kolory, które kojarzą się z wiosną. Poproś dzieci aby powiedziały, jak wyglądają ogrody, pola i wszystkie zielone przestrzenie, które je otaczają na wiosnę.

Następnie opowiedz dzieciom, jak przyroda budzi się ze snu. Przedstaw, dlaczego krokusy i przebiśniegi jako pierwsze ozdabiają nasze ogrody, dlaczego drzewa wypuszczają liście, trawa staje się zieleńsza, ogrodnicy zaczynają wysiew roślin i słońce mocniej grzeje.


Sianie i sadzenie roślin

Gdy dzieci, będą wiedziały jakie mechanizmy przyrody wokół nich działają, jakie rośliny zaczynają swój wzrost, proponujemy ubrudzić trochę ręce i przeprowadzić w przedszkolu sianie i sadzenie roślin!

W tym ćwiczeniu nie tylko pokazujemy dzieciom, że rośliny mogą być wysiane z nasion, cebulek czy nawet bylin. Opowiadamy również jak dbać o rośliny, czego potrzebują aby urosnąć, zapoznać je z cyklem rozwoju roślin i prowadzenia ich częstych obserwacji.

Do posadzenia roślin będą potrzebne nam słoiczki, nasiona oraz ziemia. Polecamy zasiać owies, hiacynty, fasolę. Sadzenie roślin w przezroczystych słoikach, umożliwi dzieciom obserwacje w najbliższych dniach, jak roślinka wypuszcza przed pędem swoje korzenie.

Na zakończenie zajęć warto zapytać dzieci, czego się w trakcie zajęć nauczyły, czy teraz widzą wiosnę inaczej niż przed zajęciami, jak powinno się dbać o rośliny.


Poznanie fauny

Kojarzenia wiosny to nie tylko wzrost roślinności, ale również budzenie się z zimowego letargu zwierząt i ich powroty z afrykańskich, ciepłych krajów. Opowiedz dzieciom, jakie zwierzęta spędzają zimę w ciepłych krajach, a jakie zapadają w sen zimowy w naszych rodzimych górach.

Skoro wiosna kojarzy się nam przede wszystkim z przylotem bocianów do ojczyzny, przedstawiamy jak w łatwy sposób za pomocą papierowych talerzyków wykonać bociana. Żeby zobaczyć instrukcję kliknij tutaj.

Dzieci w domu - bocian z papieru - diy - zrób sam bociana - wiosna inspiracje przedszkolne


Wiosenne dekorowanie sali

Na wiosnę proponujemy rozświetlić salę i udekorować je kwiatkami malowanymi widelcem. Taka technika pozwoli rozwijać się motoryce małej dziecka. Poniżej przedstawiamy 4 kroki jak można przeprowadzić takie ćwiczenie.

Kwiaty wykonane widelcem, inspiracje przedszkolne

Oprócz malowanych kwiatów warto udekorować sale oraz stołówki ręcznie robionymi przez dzieci kwiatami z bibuły. Instrukcję krok po kroku jak je zrobić, znajdziesz na naszym instagramie tutaj.

kwiaty z bibuły - jak zrobić