Zarządzanie przedszkolem , Wskazówki

Porównanie narzędzi do prowadzenia zajęć zdalnych

Główny obrazek do Porównanie narzędzi do prowadzenia zajęć zdalnych

W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, placówki przedszkolne oraz żłobki mogą zostać zmuszone do ponownego zamknięcia swojej działalności stacjonarnej. Aby kontynuować działalność oświatową, placówki powinny przeprowadzić zajęcia dla dzieci online. Jak zatem zorganizować zajęcia zdalne, tak aby Nauczyciele z łatwością nauczyli się nowego programu, Rodzice panowali nad harmonogramem zajęć, a dzieci skupiły na nich pełną uwagę? W artykule przedstawimy narzędzia, które pozwolą Dyrekcji na wybór jak najlepszego systemu dla ich placówki.

Zoom

Jest jednym z najczęściej wybieranych aplikacji do prowadzenia zajęć zdalnych nie tylko w placówkach wczesnoszkolnych, ale również w szkołach i uczelniach. System daje różne możliwości prowadzenia zajęć od interaktywnych, do tych mniej, czyli samego wykładu. Narzędzie umożliwia pełną kontrolę prowadzącego, umożliwiającą wyciszanie lub włączenie mikrofonu użytkowników. Bez problemów system zoom można zintegrować z pocztą Gmail lub Outlookiem, co pomoże w ustaleniu i pilnowaniu harmonogramów, lecz nie jest to wymagane. Narzędzie jest dostępne w wersji mobilnej.

Jest kilka licencji Zoom, w które polecamy szczególnie dwie.

Pierwsza z nich - Zoom Basic jest bezpłatna, dzięki której może jednocześnie połączyć się na jedno spotkanie nawet 100 osób. Jednak czas takiego spotkania będzie ograniczony jedynie do 40 minut. Spotkania, które odbywają się tylko przez dwie osoby, nie są ograniczone czasowo.

Druga licencja to Zoom Education, która jest skierowana dla placówek oświatowych i jest opcją płatną. Spotkania nie są ograniczone czasowo, w tym samym momencie może się połączyć nawet 300 osób. Stworzenie harmonogramu zajęć wiąże się z przesyłaniem linków do użytkowników - czyli rodziców dzieci. Zoom nie wymaga rejestracji czy zakładania kont uczestnikom w programie. Jednak trzeba pamiętać, że każde tworzone przez nauczycieli zajęcia to osobny link, na który Rodzic dziecka powinien się zalogować. Często może doprowadzać to do chaosu, nad którym ciężko zapanować.

Więcej informacji o narzędziu Zoom znajdą Państwo pod tym linkiem: https://zoom-video.pl


Microsoft Teams

Jest to narzędzie firmy Microsoft, która bezpłatnie udostępnia narzędzie Microsoft Education 365 z przeznaczeniem dla Nauczycieli i Podopiecznych. Umożliwia sprawne tworzenie harmonogramów zajęć, przesyłania plików, czatu i komunikacji w jednym narzędziu. Teams nie musi angażować dodatkowo poczty elektronicznej, minimalizując ryzyko gubienia linków. Natomiast, aby korzystać z tego narzędzia, należy założyć konto nie tylko dla Wychowawców i osób, które te zajęcia będą przeprowadzały, ale również wszystkim podopiecznym - czyli ich Rodzicom. Jest to czasochłonne zajęcie, ponieważ oprócz stworzenia kont wymaga przeszkolenia Rodziców z użytkowania tego narzędzia. Narzędzie jest dostępne w wersji mobilnej.

Aby dowiedzieć się więcej i skorzystać z tego narzędzia bezpłatnie, należy potwierdzić status akredytowanej placówki edukacyjnej pod tym linkiem: https://www.microsoft.com/pl-pl/education/products/teams


Google Classroom

Ostatnim porównywanym narzędziem jest Google Classroom. Jest ono dostępne bezpłatnie dla placówek korzystających z G Suite dla Szkół i Uczelni, które mają status niekomercyjny. Google Classroom integruje wszystkie narzędzia, które udostępnia Google tj. Gmail, Dokumenty Google czy Kalendarz Google. Google Classroom wymaga stworzenia nowych kont poczty elektronicznej Gmail dla Szkół dla wszystkich nauczycieli oraz podopiecznych. Aplikacja głównie ułatwia przekazywanie i dystrybuowanie plików Wychowawca - Dziecko. Umożliwia również organizowanie wideokonferencji i harmonogramu zajęć.

Więcej informacji o Google Classroom znajduje się pod tym linkiem: https://support.google.com/edu/classroom/topic/

Istnieje również możliwość używania Microsoft Teams i Google Classroom bez konieczności zakładania kont podopiecznym. W kompleksowych systemach zarządzania przedszkolem można posłużyć się istniejącymi baza danych w placówce, wykorzystując kartoteki podopiecznych. Głównym zadaniem takich systemów jest dostęp do tworzenia grafików, a dzięki nim można generować linki do zajęć w Microsoft Teams oraz Google Classroom i przesyłać je Rodzicom. Raz wpisana baza danych może być wykorzystywana w wielu miejscach, nie tylko dla zajęć online, a również do codziennej komunikacji z Rodzicami, czy też rozliczeń z wykonanej pracy z personelem placówki. Kidsview zapewnia wygodną organizację zajęć zdalnych bez potrzeby wysłania setek linków mailem do rodziców. Daje również możliwość korzystania z różnych dostępnych na rynku komunikatorów w zależności od preferencji placówki. Chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij tutaj.

tabela2.001.jpeg

Więcej porad o organizacji zajęć zdalnych znajdziesz na https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje/poradnik-dla-dyrektorow.