Przedszkole w duchu STEAM – propozycje zabaw

Rozszyfrowanie skrótu STEAM nie powinno już nam sprawiać żadnych problemów. Nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka gwarantują zintegrowane podejście do nauki, które wyzwala w dzieciach szersze spojrzenie na otaczający je świat. Dzieci chętnie zadają pytania, szukają rozwiązań, myślą kreatywnie i uczą się być innowacyjnymi. STEAM to idealna platforma do budowania już w wieku przedszkolnym pewności siebie i kompetencji, które w przyszłości zapewnią szeroko rozumiany sukces. Nauki ścisłe i inżyniera, które do tej pory wydawać się mogły niedostępne dla szerszego grona uczniów nabierają zupełnie innego wymiaru – stają się bardziej dostępne i zrozumiałe. Jednym słowem STEAM to przyszłość! Skąd czerpać inspiracje do zabaw i zajęć w przedszkolu w duchu STEAM? Przygotowaliśmy kilka propozycji.
S jak Science – zabawy z nauką
Wielkanoc za pasem, stąd pierwsza zabawa dotyczy…jajek oczywiście! I ich malowania za pomocą octu. Tak, tak! Octu! Zajęcie łączy w sobie naukę i sztukę i jest łatwe do przeprowadzenia w przedszkolu. Przygotujcie jajko, ocet i kredki. Wybierzcie swój ulubiony wzór i przenieście go na jajko. Jajko powinno mieć temperaturę pokojową – tak aby łatwej było Wam operować kredką. Po dokończeniu rysunku włóżcie je do octu na około godzinę. I obserwujcie, co dzieje się wewnątrz szklanki. To świetny czas na rozmowę o reakcji chemicznej jaka zachodzi podczas tego doświadczenia. Widzicie bąbelki? Tak jest! To właśnie jony wapnia i dwutlenek węgla, które powstają podczas tej prostej zabawy. Wyjmijcie jajko, oczyśćcie je i ugotujcie. Kredka rozpuści się i zejdzie ze skorupki, ale obrazek…zostanie na jajku! Najlepszy efektu uzyskacie używając brązowych jajek. Po namoczeniu jajek w occie przez około godzinę, wyjęliśmy je i oczyściliśmy. Następnie ugotowaliśmy jajka. Po ugotowaniu kredka rozpuściła się i zeszła ze skorupki jajka. Jednak obrazek pozostał na jajku! Gwarantujemy, że dzieci będą zachwycone a Wy dostarczycie im niezwykłą platformę do dyskusji.
Kolejną zabawą w duchu STEAM będzie zabawa kardiologiczna. Dokładnie tak! Nasze przedszkole zamienimy w salę operacyjną i obiecujemy, że wszyscy pacjenci ocaleją. Przydać Wam się może stetoskop, dzięki któremu policzycie uderzenia serca – świetne połączenie nauki i matematyki. Dzieci mogą zrobić kilka przysiadów i obserwować, jak zachowuje się ich serce po wysiłku. Bieganie, skakanie a może chwila wyciszenia? To wszystko ma znaczenie i będzie niezwykle interesujące. Możecie opowiedzieć swoim podopiecznym o budowie serca, o tym jak przepływa krew, z czego serce się składa. Punktem kulminacyjnym będzie budowa modelu serca. Dokładnie tak! Wystarczy, że przygotujecie:
3 butelki (pojemność 500 ml) z nakrętkami
4 słomki
3 szklanki wody
barwnik spożywczy
taśmę
modelinę
wiertło lub korkociąg do zrobienia otworu w korku.
Weźcie 2 nakrętki od butelek a trzecią zachowajcie jako zapasową. W pierwszej nakrętce wywierćcie dwa otwory tej samej wielkości. Otwory powinny być na tyle duże, aby słomki mogły się przez nie prześlizgnąć. W drugiej zakrętce wywierćcie jeden otwór wielkości słomki i drugi - trochę mniejszy. W misce wymieszajcie wodę i barwnik spożywczy, aby uzyskać "czerwoną krew". Weźcie dwie słomki, rozciągnijcie je i zegnijcie, aby utworzyć kąt 90 stopni. Wsuńcie jedną słomkę w drugą, a następnie zaklejcie połączenie taśmą. Powtórzcie czynność z drugim zestawem słomek. Trzymając środkową butelkę "ściśniętą", przesuńcie palce i ściśnijcie słomkę między komorą a korpusem. Teraz zwolnijcie środkową butelkę i obserwujcie, jak „krew” przemieszcza się z przedsionka do komory. Taki pokaz zainteresuje zapewne nie tylko najmłodsze przedszkolaki, ale i samą dyrekcję!
Inną zabawą naukową może być czyszczenie grosza. Zbierzcie garść jednogroszówek, przygotujcie szklankę z octem, łyżeczkę soli, ręcznik papierowy. To bardzo łatwy eksperyment naukowy. Do szklanki z octem wsypcie sól i poczekajcie aż się rozpuści. Dorzućcie monety a po kilku minutach wyjmijcie połowę z nich. Połóżcie je na ręczniku do wyschnięcia. Wyjmijcie resztę monet i opłuczcie je pod wodą, następnie połóżcie je do wyschnięcia. Roztwór octu i soli jest w stanie rozpuścić osad na monetach, a po jego usunięciu nasze jednogroszówki znów zaczną lśnić. A zwróćcie uwagę, co stanie się z monetami, których nie będziemy płukać… Na niewypłukanych monetach, gdzie nadal znajduje się część roztworu, po kontakcie z tlenem następuje nowa reakcja – kolor monet zmienia się na niebiesko-zielony! Niesamowita obserwacja. Wasze przedszkolaki będą zachwycone.
Ostatnim przykładem doskonałej zabawy przedszkolnej w duchu STEAM będzie tańcząca kukurydza. Zamienimy się w trenera i nauczymy kukurydzę jive’a! Dokładnie tak! Przygotujcie wysoki słoik, wlejcie do niego 2 szklanki wody. Dodajcie 2 łyżki sody oczyszczonej i dobrze wymieszajcie. To doskonały moment, aby porozmawiać z dziećmi, jakie ciała stałe rozpuszczają się w wodzie. Czas na wsypanie ziaren kukurydzy. Wrzućcie kilkanaście ziarenek i zacznijcie dyskusję, co może się za chwile wydarzyć. Nadchodzi kulminacyjny moment! Dodajemy ocet. Róbcie to powoli, bo za chwilę będziecie świadkami reakcji chemicznej z prawdziwego zdarzenia. Kwas (ocet) oraz zasada (soda oczyszczona) w połączeniu tworzą gaz zwany dwutlenkiem węgla, który wywołuje erupcję oraz…taniec! Bąbelki dwutlenku węgla unoszą ziarenka kukurydzy, a kiedy bąbelki pękają, kukurydza opada. Możecie powtarzać ten eksperyment dowoli. Dobra zabawa w przedszkolu – gwarantowana!!! Czy to magia? Nie! To nauka, a Wy odkrywacie jej tajemnice przed swoimi wychowankami. Dobra robota!
Metodologia STEAM nie zna granic. Mnogość eksperymentów, ciekawostek i zagadek do odkrycia sprawia, że ten magiczny świat staje się dla dzieci niezwykle interesujący. Szukajcie inspiracji wokół siebie, w przedszkolu, czytajcie, odświeżajcie wiedzę i wspólnie z przedszkolakami ruszajcie ku prawdziwej przygodzie. Przygodzie w duchu STEAM.
A już za tydzień przygotujemy Wam kilka propozycji zabaw, gdzie głównym bohaterem będzie technologia.