Wskazówki

Przygotowanie placówki na nowy rok szkolny

Główny obrazek do Przygotowanie placówki na nowy rok szkolny

Przed nami kolejny rok szkolny w nowej, pandemicznej rzeczywistości. Mimo, że ostatnio mogliśmy odetchnąć od kolejnych lockdownów i szczególnych obostrzeń, nadal nie wróciliśmy do stanu sprzed pandemii.

Z tego powodu, przygotowania na ponowne otwarcie placówek od 2020 roku wyglądają inaczej niż w ubiegłych latach. Szczególna sytuacja wymaga od dyrektorów przedszkoli i szkół wyjątkowego przygotowania, które pomoże w dostosowaniu placówek do sytuacji pandemicznej. Mimo, że część przygotowań odbywać się będzie tak jak zawsze, warto przypomnieć sobie o wszystkim, o co musimy zadbać.

Jak zadbać o przygotowanie w dobie pandemii

MEIN zapewnia częściowe zaopatrzenie w środki zabezpieczające, takie jak np. termometry czy środki ochrony indywidualnej (maseczki, rękawiczki, środki dezynfekujące). Jeśli nie jesteśmy czegoś pewni, warto zapoznać się z zaleceniami przygotowanymi przez GIS i MEN. Nowe środki bezpieczeństwa powinny zostać dostarczone do placówek do 20 sierpnia 2021 roku.

Jeśli w dobie pandemii wypracowaliśmy sobie jakieś inne, dodatkowe środki bezpieczeństwa lub myślimy o doposażeniu naszej placówki (np. W oczyszczacze powietrza, lampy UV, instalacje lepszej wentylacji), musimy zakupić je we własnym zakresie.

Poza kwestiami materialnymi, warto zainwestować w różne szkolenia BHP dotyczące przeciwdziałania COVID-19 dla kadry nauczycieli. Szereg szkoleń, jest dostępnych nawet online. Dzięki temu nasza kadra zostanie dobrze przygotowana i będzie czuła się bezpieczniej. W tej szczególnej sytuacji powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie nauczycieli.

Osoby sprzątające i dbające o porządek w przedszkolu, znów będą miały więcej pracy niż zazwyczaj. Jednym z zaleceń MEN jest szczególne dbanie o wietrzenie pomieszczeń (przed i po zajęciach, w trakcie przerw i w dni wolne) czy odkażanie wszystkich powierzchni zaraz po ich użyciu.

Bardzo ważne jest również przygotowanie rodziców na nowy rok szkolny. Warto zorganizować zebranie, na którym przypomnimy rodzicom jakie zasady obowiązują w naszej placówce aby później nie dochodziło do nieporozumień czy łamania zasad placówki. Jest to szczególnie ważne, w przypadku rodziców, dla których jest to pierwszy rok pociechy w przedszkolu. Oczywiście warto też powtórzyć zasady, które są narzucone odgórnie przez przepisy prawa, sytuacja w pandemii jest dynamiczna więc trzeba na bieżąco te informacje weryfikować.

Oprócz przygotowania rodziców, dobrze jest pamiętać o dzieciach. Mimo, że maluchom trudno jest myć grzecznie ręce co chwila i zachowywać dystans, również należy przypomnieć im zasady funkcjonowania w przedszkolu, w przystępny i najlepiej zabawny sposób.

I co dalej?

Poza wymaganiami narzuconymi przez MEN, musimy dopełnić szeregu standardowych czynności, aby nowy rok szkolny rozpocząć bez problemów. Przygotowania do otwarcia przedszkola rozpoczniemy oczywiście odpowiednio wcześniej, dzięki temu będziemy mieć tyle czasu ile nam potrzeba.

Zanim wybierzemy się na zakupy aby uzupełnić przedszkolny magazynek, warto sprawdzić czego w ogóle nam potrzeba, żeby nie kupować niepotrzebnych rzeczy. Zwróćmy uwagę na produkty niezbędne do funkcjonowania przedszkola (zaczynając od produktów sanitarnych, po materiały do pracy z dziećmi). Jeśli zaopatrujemy się w dużej ilości (np. raz kwartał) można skorzystać z zakupu w hurtowniach, co pozwala zaoszczędzić.

Poza kwestią zaopatrzenia, pozostają nam porządki i to nie tylko te w salach zabaw. Po przeprowadzonych i zamkniętych rekrutacjach najlepiej uporządkować całą dokumentację, papierową jak i elektroniczną. To najlepszy moment na wdrożenie usprawnień do naszej pracy, np. Inwestując takie rozwiązania jak elektroniczny dziennik czy system do zarządzania przedszkolem. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej żeby na spokojnie wdrożyć wszystkie udogodnienia do codziennej pracy. Dzięki temu sprawy formalne załatwiane w trakcie roku szkolnego będą łatwiejsze i sprawniejsze.

Kiedy wszystko mamy już pod kontrolą warto zaopatrzyć się w nowe pomysły na naukę i zabawę. Tutaj pomocna będzie metoda STEAM, jeśli jeszcze jej nie znacie. Dzięki temu nowy rok szkolny rozpocznie się od kreatywnej zabawy i niezapomnianych przygód w świecie nauki.

Czytaj więcej: STEAM - w przedszkolu 21 wieku