Wskazówki

Rekrutacja do przedszkola - rodzicu co powinieneś wiedzieć?

Główny obrazek do Rekrutacja do przedszkola - rodzicu co powinieneś wiedzieć?

Proces zapisu dziecka do przedszkola nie kojarzy nam się przyjemnie i bezboleśnie. Wszędzie słyszymy, że rodzice ustawiają się w kolejce już na etapie ciąży lub zaraz po urodzeniu się dziecka. Przedszkola publiczne są przepełnione i często mogą nie spełniać naszych oczekiwań. Z kolei prywatne często są droższe, a ilość miejsc ograniczona. A zatem jak najlepiej przygotować się do tego procesu?


Od czego zacząć?

Warto przede wszystkim zastanowić się na czym zależy nam najbardziej? Przedszkolu prywatnym czy publicznym? Na atrakcyjnej cenie? Lokalizacji? Wykwalifikowanym personelu, nieszablonowych metodach edukacji? Indywidualnym podejściu do dziecka? Małych grupach nauczania?

Na etapie wyboru warto zrobić sobie listę rzeczy, które nas interesują i są dla nas najważniejsze. Następnie możemy wyselekcjonować na tej podstawie najlepsze placówki.


Przedszkola publiczne

Pierwszym krokiem jest znalezienie strony naszego urzędu miasta lub gminy. Tam rejestrujemy się na platformie do rekrutacji. Wypełniamy formularz i wskazujemy placówki, które wybraliśmy na początku. Wskazujemy maksymalnie trzy placówki, na pierwszym miejscu wybieramy tę, na której najbardziej nam zależy. Może się zdarzyć, że na tym etapie urząd poprosi nas o dostarczenie wypełnionych dokumentów do przedszkola (szczegóły zostają przedstawione na platformie).

Po rejestracji formularza pozostaje oczekiwanie. Jeśli nasze dziecko zostanie zakwalifikowane, potwierdzamy swoje zgłoszenie na stronie. Może się zdarzyć, że będziemy musieli dostarczyć dodatkowe dokumenty do przedszkola. Te informacje odnajdziemy w zakładce Dokumenty dodatkowe.

Jeśli już za pierwszym razem nasze dziecko zostanie przyjęte, to jest to prawie koniec procesu. Wystarczy podpisać umowę z przedszkolem. Jeżeli dziecko nie zostało przyjęte mamy możliwość złożenia odwołania w tej sprawie do komisji rekrutacyjnej lub zgłosić się do urzędu gminy lub miasta. Wtedy to urząd skieruje nas do konkretnego przedszkola.

Warto wiedzieć, że jest to rekrutacja bezpłatna. Rekrutacja odbywa się dość wcześnie, mniej więcej w sezonie zimowym i nie trwa cały rok. Szczegółowe informacje na temat terminów rekrutacji lub ilości placówek publicznych w Twojej okolicy znajdziesz na stronie swojego urzędu.

Zobacz także: Straty edukacji przedszkolnej z powodu COVID19


Przedszkola prywatne

Zapisy do przedszkoli prywatnych prowadzone są online i stacjonarnie. Szczegóły widnieją na stronach internetowych przedszkoli lub bezpośrednio w placówkach po wcześniejszym umówieniu wizyty.

Warto pamiętać, że nad prywatnymi przedszkolami również prowadzony jest nadzór oświatowy czy sanitarny. Wybór tego rodzaju przedszkola jest tak samo bezpieczny, jak w przypadku placówki publicznej. Z tą różnicą, że oferta przedszkoli prywatnych jest bardziej sprecyzowana i indywidualna. Warto dodać, że presja czasu jest mniejsza niż w placówkach państwowych, choć najlepiej zapisać się w tracie sezonu rekrutacji, który się rozpoczyna.


Oferta przedszkoli prywatnych

Jeśli chodzi o placówki prywatne - mamy w czym wybierać. Wiele z nich specjalizuje się w konkretnych metodach pedagogicznych (np. Montessori czy Waldorfskie), które skupione są na indywidualnym podejściu do dziecka. Inne oferują bogatą ofertę języków obcych (np. dwujęzyczne a nawet międzynarodowe). Możemy odnaleźć również takie, które są przystosowane dla dzieci o specjalnych potrzebach (oferujące dodatkowe zajęcia, specjalistów takich jak logopeda, psycholog czy nauczycieli wspomagających).

Przed zdecydowaniem się na konkretne podejście warto poczytać i zweryfikować, co nas najbardziej interesuje i co będzie najkorzystniejsze dla naszego dziecka. Jeśli rodzic posiada wątpliwości, warto skontaktować się z danym przedszkolem i dopytać o niejasne kwestie.

Oczywiście istotnym aspektem jest również cena i lokalizacja. Przy wyborze warto rozpisać sobie wszystkie koszty, a także czas dojazdu do placówki.



Rozważenie wszystkich tych aspektów pomoże nam wybrać najlepszą placówkę dla naszych dzieci. W końcu chcemy, aby pobyt w przedszkolu był ciekawą przygodą, a nie traumatyczną rozłąką z rodzicem.

Zobacz także: Dziennik elektroniczny w przedszkolach