Zarządzanie przedszkolem , Zdrowie

Rola psychologa w przedszkolu

Główny obrazek do Rola psychologa w przedszkolu

Spotykając w przedszkolu psychologa mamy do czynienia ze specjalistą w zakresie rozwoju wczesnodziecięco. Do jego zadań należy m.in.

  • diagnoza dzieci z problemami emocjonalnymi
  • udzielanie wskazówek opiekunom dzieci
  • trzymanie ręki na pulsie jeżeli chodzi o konieczność interwencji.

Każde dziecko niezależnie od wieku powinno mieć kogoś, z kim może swobodnie porozmawiać o swoich uczuciach. Naturalnym wyborem są oczywiście rodzice, którzy na co dzień zmagają się z całym wachlarzem uczuć: od radości po wybuchy złości czy ogromny smutek. Niejednokrotnie opiekunowie zwracają się z prośba do psychologa w przedszkolu z prośbą o wskazówki, kiedy sytuacje zaczynają ich przerastać. Niejednokrotnie to psycholog szuka kontaktu z rodzicami, aby poruszyć kwestie zachowania ich dziecka.

Psycholog jest osobą, która wysłucha dziecko uważnie, bez oceniania a to co usłyszy wykorzysta w celu rozwinięcia umiejętności czy radzenia sobie z problemami. Jego praca opiera się głównie na współpracy z rodzicami, których rolą jest wspieranie potrzeb dziecka. Psycholog jest również w stałym kontakcie z nauczycielami.

W placówkach niepublicznych psycholog jest w zasadzie standardem, bierze udział w zajęciach adaptacyjnych i wspiera w pracy nauczycieli. W przedszkolu publicznym psycholog bywa rzadziej, nie ma tyle czasu na analizowanie poszczególnych zachowań. Ma jednak czas na obserwację grupy i rozmowę, testy poznawcze, które pokazują, czy dziecko jest w tzw. normie rozwojowej. Co daje odpowiedź na pytanie, czy dziecko potrzebuje opieki poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Uważny psycholog to prawdziwy skarb. Musi czytać sygnały wysyłane przez dzieci, szczególnie przez te najmłodsze, które nie zawsze potrafią wyrazić emocje słowami. Ogromna empatia oraz wyjątkowa intuicja to kolejne cechy dobrego psychologa przedszkolnego.

Jakie są zadania psychologa przedszkolnego?

Dobry psycholog jest niczym detektyw. Potrafi szybko zidentyfikować problemy rozwojowe i wprowadzić odpowiednie zajęcia do harmonogramu dziecka. Jest w stałym kontakcie z rodzicami, aby mogli pracę kontynuować w domu. Wspólnie z nimi ustala plan działania, który ma na celu pomoc w przełamywaniu strachu, pokonywaniu barier. Pomaga to w kontakcie z rówieśnikami oraz w codziennym funkcjonowaniu poza przedszkolem. Stała komunikacja z nauczycielami to kolejny ważny aspekt pracy psychologa.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna – jej rola w rozwoju emocjonalnym dziecka

Poradnia jest dobrym przedłużeniem funkcji psychologa w przedszkolu. Zdarza się, że dziecko doświadczając traum czy trudnych wydarzeń w domu albo placówce potrzebuje terapii. A przede wszystkim poczucia, że nie jest samo z trudnymi emocjami. Spotkania w poradni pomagają dziecku zrozumieć swoje uczucia i zachowania. Wszystko po to, aby czuło się lepiej i bezpieczniej.

Wiek przedszkolny to nie tylko codzienna zabawa ale również stres związany z nauczycielami, wymaganiami czy codziennymi sytuacjami z rówieśnikami. Poradnia jest niekiedy antidotum i dla dziecka i dla rodziców. To również doskonałe źródło informacji dla opiekunów, którzy dostaną szereg porad, dzięki którym funkcjonowanie staje się bardziej harmonijne.

Radzenie sobie z emocjami jest niezwykle trudne, niezależnie od wieku. Układ nerwowy kształtujący się przez pierwsze lata życia dźwigać będzie dużą odpowiedzialność w przyszłości. Niezwykle ważne jest, aby pomóc dziecku w jego pierwszych latach życia:

  • rozpoznać uczucia
  • zidentyfikować przyczynę gniewu lub frustracji
  • radzić sobie w trudnych sytuacjach
  • myśleć o konsekwencjach przed działaniem pod wpływem impulsu

Rola psychologa jest niezwykle ważna a sama jego osoba niezbędna w codziennej przedszkolnej rzeczywistości. Zarówno nauczyciele w przedszkolu i rodzice powinni korzystać z jego pomocy, która w wielu przypadkach pomaga rozwiązać problemy związane z funkcjonowaniem małego dziecka.