Sztuka ma znaczenie - propozycje zajęć w duchu STEAM

Na początku był STEM. Po pewnym czasie dodano do niego ważną literę A, która odpowiadać ma za sztukę. I chociaż królowa nauk jest jedna, to prawda jest taka, że raz zaczniesz liczyć to ciąg tych liczb nie będzie miał końca 😉 Zajęcia plastyczne są często niedoceniane, a sztuka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. Od pierwszego sięgnięcia po kredkę, rysunek z kilku kresek czy „mazy” farbami po rozwój wyobraźni, które za sobą to wszystko pociągają. Model STEAM odkrywa przed nami nowe oblicze zajęć plastycznych i pokazuje, jak wielką wagę mają one w rozwoju dzieci. Nauka inżynierii i innych ścisłych nauk może być o wiele przyjemniejsza, jeżeli dodamy im trochę koloru! W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam jak zorganizować proste zajęcia, które zarówno w przedszkolu jak i w domu zainteresują dzieci.
Deszczem malowanie
Pierwszą aktywnością jest zaproszenie matki natury na nasze zajęcia. Potrzebne będą białe kartki, kredki albo flamastry wodne, deszcz (TAK TAK!) albo woda w spryskiwaczu. Tylko tyle i aż tyle. Zachęćcie dzieci do wykonania dowolnego rysunku – mogą to być kwiaty na łące, tęcza albo kolorowe serce. Po zakończeniu rysowania cierpliwie czekajcie na deszcz. Sprawdźcie prognozę pogody a jeżeli szczęście Wam dopisze, to dzięki Matce Naturze stworzycie prawdziwe arcydzieło! Wynieście Wasze prace na zewnątrz, przymocujcie je przy pomocy np. kamieni. I czekajcie! Niech spadnie deszcz, który rozpuści kredki i … No właśnie! Będziecie zachwyceni efektem. Jeżeli zaś przy odrobinie szczęścia czeka Was tylko słoneczna pogoda, spryskajcie Wasze prace wodą. Dzieci będą zachwycone.
Eko kwiaty na Dzień Mamy
Świetną propozycją w duchu STEAM będzie zaproszenie dzieci w przedszkolu do wspólnej pracy nad bukietem kolorowych kwiatów. Potrzebne będą filtry do kawy, zmywalne markery, torebka śniadaniowe-strunowe, nożyczki, butelka z wodą w sprayu, papierowe słomki. Filtry do kawy spłaszczcie i pokolorujcie je w dowolne wzory – kółka, chmurki, słoneczka – co tylko wpadnie Wam do głowy. Włóżcie teraz filtry do woreczka strunowego i spryskajcie je wodą. Widzicie co dzieje się z kolorami? To magia! Pozwólcie teraz wyschnąć Waszym malunkom, a sami przygotujcie łodygę ze słomek. Złóżcie Wasze filtry z powrotem, zaokrąglijcie rogi i pociągnijcie środek – tak aby powstał kwiat (odmiana dowolna!). Zaklejcie taśmą, przymocujcie do łodygi. Piękny bukiet, który powstał w czasie tych zajęć będzie wspaniałą niespodzianką na zbliżające się święto Mamy. A Wy w międzyczasie opowiecie dzieciom o reakcji, która zaszła wewnątrz woreczka.
Zabawa z LEGO
Uwaga, nie jest to materiał sponsorowany ale za chwile udowodnimy Wam, jak dzięki klockom LEGO zgłębić tajemnice prawdziwej sztuki. Ciekawi? Ta zabawa będzie wyjątkowa, gwarantujemy Wam zachwyt wychowanków. Potrzebne Wam będą figurki LEGO (różne kształty) i papier słoneczny. Papier występować może w kilku kolorach – sami zdecydujcie, które kolory zostaną użyte do tych zajęć. Wyjdźcie do przedszkolnego ogrodu i sprawdźcie, które miejsce będzie najbardziej słoneczne. Właśnie tam połóżcie papier a na nim Wasze figurki. Zabezpieczcie je, aby nie odfrunęły z pierwszym podmuchem wiatru. Gotowe? Teraz wystarczy cierpliwość i jeszcze więcej słońca. Możecie wrócić do Sali na obiad i czekać na rezultaty Waszego eksperymentu. W zależności od nasłonecznienia będziecie potrzebować kilka godzin, aby zobaczyć efekty. Zabierzcie teraz figurki i odkrywajcie wszystko to, co dzieje się na papierze. Zaskoczeni? Te zajęcia zwrócą również uwagę na to, jak silne jest słońce! To dobry moment na pogawędkę o ochronie przeciwsłonecznej przed zbliżającymi się wakacjami 😊
Higroskopijność i sztuka
Kolejną niezwykle ciekawą i prostą aktywnością łączącą w sobie STEAM jest malowanie solą. Do tej zabawy potrzebne będą jedynie sól, kartki papieru, klej PVA, pipetka, woda, barwnik spożywczy i foremki do ciastek/pierników. W trakcie malowania możecie rozmawiać o właściwości soli, jaką jest higroskopijność – czyli zdolność do pochłaniania wilgoci z otoczenia. Kolejne połączenie sztuki i nauki – właśnie o to chodzi! Na szablonie/kartce odrysujcie dowolny kształt. Obrysujcie go teraz klejem. Teraz czas na posypanie wszystkiego solą. Sypcie obficie, a nadmiar uprzątnijcie. Sól i klej musza teraz wyschnąć. W pojemniczku z wodą dodajcie barwnik spożywczy i za pomocą pipetki skraplajcie ostrożnie swoje arcydzieła. Obserwujcie co dzieje się z kolorową farbą oraz solą, kropla po kropelce. To jest właśnie higroskopijność! Jesteśmy przekonani, że dzieciaki będą zachwycone. Zostawcie Wasze prace do wyschnięcia i kolejnego dnia zorganizujcie słony wernisaż.
Magnetyczne kolorowanie
Na koniec mamy dla Was zabawę, która stanie się na pewno jedną z Waszych ulubionych. Dzięki temu eksperymentowi nawet najbardziej zatwardziali pokochają STEAM. Satysfakcja gwarantowana! Nauczycie się malować magnesami – dokładnie tak. W tych zajęciach piękne jest to, że każde dziecko może rozwijać swój projekt w sposób indywidualny. Nie ma jednego schematu ani scenariusza – jest wyobraźnia i odrobinę nauki, która pomaga w osiągnięciu spektakularnych efektów. Do dzieła! Przygotujcie metalowy pręt, różdżkę albo kawałek metalu, farby, papier, śrubki. Na kartce papieru zrób kilka kleksów z farby, weź metalową różdżkę i niech dzieje się magia! Wyczaruj magnetyczny obraz przeciągając poszczególne śrubki i śrubeczki przez swoje kleksy. Czasami magnetyzm jest na tyle silny, że różdżka nie dotknie śrubki. Widzicie to? Dzieci w przedszkolu będą zachwycone! A Wy zyskacie kolejny ciekawy temat do rozmowy. Przyciąganie i odpychanie się magnesów – to wszystko dzieje się na Waszych oczach.
Wszystkie zaproponowane aktywności są niezwykle łatwe i szybkie do przygotowania. Nie potrzebujecie specjalnie wyposażonych sal ani pomocy dydaktycznych. Dzięki tym zajęciom STEM zyskuje nowe oblicze – a Wy przekonanie, że jedna litera może naprawdę wiele zmienić. Sztuka wkracza odważnie i wyrasta na kompetentnego partnera w budowanie innowacyjnych kompetencji u dzieci. Zapraszamy do dzielenia się Waszymi pomysłami na atrakcyjne zajęcia w duchu STEAM.
Pamiętajcie o naszym STEAMowym konkursie, w który do wygrania jest wiele ciekawych nagród. Więcej informacji oraz warunki zgłoszenia znajdziecie tutaj .