Z inżynierią na ty - czyli o zabawach w duchu STEAM

E jak Engineering
Rozszyfrowanie skrótu STEAM nie stanowi już dla nas żadnego problemu. Nowe podejście do nauczania dzieci szturmem zdobyło serca naszych zachodnich sąsiadów i wiele wskazuje na to, że również w Polsce zdobywa rzesze sympatyków. W ostatnich kilku tygodniach zaprezentowaliśmy pomysły na zabawy w duchu STEAM, które z łatwością można zorganizować zarówno w przedszkolu jak i w ogrodzie. W dzisiejszym artykule chcemy pokazać Wam, że 5 latek może stać się inżynierem z prawdziwego zdarzenia. I nie będzie potrzebować do tego ani kilkuletnich studiów ani tym bardziej skomplikowanych narzędzi.
Dlaczego inżynieria?
Zacznijmy od tego…po co nam to wszystko?! Czy nie wystarczy liczenie kolorowych guzików i budowanie zamku z klocków? Inżyniera wykorzystuje matematykę i nauki ścisłe do rozwiązywania problemów, w tym również tych w przedszkolu. To nie tylko budowa mostów czy analiza danych, ale również codzienność każdego z nas. Bo każdy z nas rodzi się z naturalną skłonnością do eksplorowania otaczającego nas świata, ale z wiekiem niestety tracimy tę umiejętność. Na ratunek (dzieciom i nie tylko 😉) przychodzi właśnie STEAM, który wspiera najmłodszych w podtrzymaniu ich wrodzonych umiejętności i w doskonaleniu ich na etapie wczesnej edukacji. Wszystko po to, aby w przyszłości wykorzystać kompetencje w jak najlepszy dla nas i dla naszego otoczenia sposób. Inżyniera jest niezwykle ciekawa i stymulująca. Może też być bardzo zabawna, co za chwilę Wam udowodnimy!
Inżyniera w przedszkolu
Już najmłodsze dzieci uwielbiają budować. Eksperymentują, bawią się różnymi materiałami – wszystko po to, aby jak najwięcej dowiedzieć się o otaczającym nas świecie. Włączenie do codziennych zajęć większej liczby praktycznych projektów inżynierskich pomoże im podtrzymać dziecięcą ciekawość oraz pokaże, jak różne przedmioty i zjawiska są od siebie zależne. Podczas prostych zajęć zorganizowanych w duchu STEAM w przedszkolu dzieci mogą:
- budować
- projektować
- poznawać materiały
- obserwować zjawiska
- dowiedzieć się czym jest zależność przyczynowo-skutkowa
- poznać „żywą” matematykę
- testować prototypy
Ale przede wszystkim zajęcia inżynieryjne to świetna zabawa! W praktyczny sposób pokazująca z bliska pewne zjawiska, zgłębiająca tajemnice fizyki, właściwości materii czy budowy materiałów. To idealne wzbogacenie codziennych arkuszy ćwiczeń i zaplanowanych aktywności.
Przykłady zabaw w duchu „E”
Słomki idą w ruch
Do tej zabawy w duchu STEAM będziecie potrzebować kilkunastu słomek oraz taśmy klejącej. Tylko tyle a zabawa w przedszkolu gwarantowana! Rozdajcie dzieciom określoną liczbę słomek, np. 15. Każde z dzieci będzie musiało zbudować jak najwyższą wieżę. Zaczynamy zabawę! Wieża mu stać stabilnie i nie może się rozpadać. Nasi mali inżynierowie z pewnością poradzą sobie doskonale. Na koniec zmierzcie wszystkie budowle i zróbcie wystawę słomkowych wież. Dzieci mogą je porównywać, dostrzegać różne zależności i poznać podstawowe zasady inżynierii.
Jak silne jest spaghetti?
Siłowaliście się kiedyś z makaronem? To najlepszy moment! Do tego mini projektu będzie potrzebować jedynie pysznego nieugotowanego makaronu-spaghetti. Wyłóżcie makaron z torebek i zapytajcie dzieci, czy łatwiej jest złamać pojedynczy makaron, czy kiedy będzie w dwóch częściach? A co jeśli do ręki weźmiemy 10 sztuk? A następnie 30 albo i więcej? Ile siły musimy włożyć w to, aby złamać nasz makaron? Tak prosta zabawa może być początkiem rozmów o wytrzymałości materiałów i dyskusji o tym, jak można ją zwiększyć. Prosta i niezwykle edukacyjna lekcja STEAM do przeprowadzenia w Waszymn przedszkolu. Tylko…kto to później wszystko posprząta? 😉
Krzywa wieża z jabłek
Kolejna prosta, angażująca i nie wymagająca wielu przyborów zabawa przed nami. Tym razem potrzebujemy kosz jabłek. Albo chociaż większą miskę. Pokażemy naszych podopiecznym jak można zbudować jabłkową wieżę. A przede wszystkim, co zrobić aby była ona jak najwyższa i jak najbardziej stabilna. Spróbujcie sami, czy to takie proste. Zacznijcie od 2 albo 3 sztuk i działajcie. Po pewnej chwili dzieci zauważą pewne zależności między owocami. Jedno będzie miało wgłębienie, do którego dopasują inne jabłko. I tak oto zbudujecie owocową wieżę, ucząc się przy tym jak ważne jest dopasowanie materiału i balans. Po zajęciach możecie znaleźć przepis na pyszną szarlotkę, albo zjeść jabłka na podwieczorek.
Potworrrna inżynieria
Innym ciekawym pomysłem na angażującą zabawę w duchu STEAM w przedszkolu będzie zbudowanie własnego potwora. Tak, tak! Potrzebne będą papierowe foremki na babeczki, klej oraz…co Wam w duszy gra: guziki, koraliki, cekiny, włóczka, korek. Dzieci za zadanie będą miały zbudowanie stwora, który nie tylko przestraszy Panią z kuchni ale również samodzielnie będzie stał. Jak tego dokonać? To zostawiamy już przedszkolakom, bo jesteśmy pewni, że znajdą niejeden sposób aby stworzyć potwora marzeń. Dzięki takim zajęciom dzieciaki poznają różne materiały, ich wytrzymałość oraz zależność, która zagwarantować ma osiągnięcie celu, jakim w tym przypadku ma być stojący robot. Powodzenia!!!
Plastelinowe miasto
Ostatnim przykładem na zabawę w duchu STEAM a sponsorowana przez literkę „E” jest projekt nowoczesnego miasta z plasteliny. Do tych zajęć potrzebna będzie plastelina albo ciastolina oraz guziki. Bo tylko za ich pomocą macie za zadanie skonstruować osiedle marzeń. Pamiętajcie, że celem projektów w duchu STEAM jest pokazanie dzieciom, że kreatywne myślenie to ten właściwy kierunek. Niech zamkną oczy i wyobrażą sobie plastelinowe miasto, wieżowce, domy handlowe i domki jednorodzinne. Użyją wyobraźni a następnie dostępnych materiałów, aby zrealizować swoje wizje. Mogą się konsultować, wymienią materiałami, dążyć do odpowiedniej giętkości – wszystko w duchu inżynierii STEAM.
Wygląda na to, że odczarowaliśmy inżynierię w przedszkolu! Dzięki metodologii STEAM przekonacie się, że codzienna nawet najprostsza zabawa może stać się początkiem budowania niezbędnych w przyszłości kompetencji. Obserwacja, dyskusja, praca zespołowa, poszukiwanie nowych rozwiązań – każdy młody inżynier stawi temu czoła! Więcej inspiracji do nauczania w duchu STEAM znajdziecie w naszym bezpłatnym przewodniku: link do przewodnika.