Czytajmy razem!

Data dodania:

Dzień Książki powinien być codziennie. Książka to zaproszenie do wspólnej bajki i niezwykle cenny czas spędzony razem.

Czytanie nigdy nie powinno wyjść z mody! Z okazji Światowego Dnia Książki chcemy przypomnieć dorosłym i dzieciom, jak ważne cele pedagogiczne schowane są między kartkami książek.

Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Jak doradzają eksperci, jeśli dziecko po 5 minutach czytania zajmie się czymś innym, warto po jakimś czasie powrócić do lektury. Wspólne czytanie to doskonała forma spędzenia wspólnego czasu.

Po co czytać?

A między innymi po to, aby dać się ponieść wyobraźni! Książka to wartość sama w sobie, a budzenie zainteresowania książkami u dzieci to obowiązek każdego dorosłego 😊 Sam proces powstawania książek może okazać się świetnym scenariuszem zajęć. Kto wymyśla książki, kto odpowiada za pomysł, tekst czy ilustracje? Gdzie drukuje się książki i jak to się dzieje, że możemy je kupić albo wypożyczyć w bibliotece? Kim jest ilustrator, autor, wydawca czy drukarz? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytanie to nie tylko doskonała zabawa, ale i mądra dyskusja, która rozwija wśród dzieci kompetencje społeczne związane m.in. z poznaniem zawodów.

Śmiało możemy stwierdzić, że czytamy coraz mniej. Książki zostały zepchnięte w kąt przez internet i całodobowy dostęp do social mediów. Ale książka ma przewagę! Wycisza, nie jest zbędnym bodźcem, uspokaja układ nerwowy, poszerza horyzonty i jest źródłem wiedzy (a nie zabawnych, ale niepotrzebnych memów). Książka to źródło wiedzy, podróż w nieznane, motywacja do działania, szelest kartek.

Warto już od najmłodszych lat wzbudzać w dzieciach zainteresowanie książkami, szukając wspólnie ulubionych historii i bohaterów. Dajmy dzieciom wybór, nie zmuszajmy do książek, które nam wydają się odpowiednie. Podpowiadajmy, podsuwajmy pomysły. Wybierzmy się wspólnie do biblioteki – świetny temat przewodni przedszkolnej wycieczki, zaprośmy dzieci do świata baśni. Każda przeczytana książka to cudowne pole do dyskusji, poznania opinii dzieci, spojrzenia z innej perspektywy na historie w niej ukryte.

Jak zainteresować przedszkolaki książką?

  • pozwólcie wybrać dzieciom lekturę na dany dzień/tydzień
  • zachęćcie do wspólnego tworzenia książki albo komiksu
  • stwórzcie ilustracje na podstawie przeczytanej książki
  • przygotujcie quiz związany z zawodami, które zaangażowane są w tworzenie książek

Pokażcie swoim podopiecznym szeroki wachlarz literatury – opowiadania, bajki, wiersze, komiksy a nawet audiobooki. Każda z nich z inną fakturą, rodzajem ilustracji czy w innym formacie.

Świat książek jest arcyciekawy! I bardzo wartościowy. Zaprasza dorosłych i dzieci. Wspólnie możecie w nim przeżyć niesamowite przygody.

Autor Marcela Jankowska

Przeczytaj również