Bal karnawałowy w przedszkolu
Data dodania:
Styczeń i okres po Nowym Roku to najlepszy czas na zorganizowanie zabawy karnawałowej w przedszkolu. Nic tak nie cieszy jak zapowiedź wspólnej zabawy, przy muzyce i z wieloma atrakcjami. Jak zorganizować ciekawie czas dla dzieci? Dzisiaj zdradzimy Wam kilka wskazówek.
Bal karnawałowy to zdecydowanie wielka atrakcja, dostarczająca wiele radości i przeżyć. Już samo przygotowanie stroju, przebrania staje się tematem wielu rozmów – zarówno w grupie przedszkolnej jak i w domu. Dobrze zorganizowany bal rozwija inwencję twórczą dzieci, zaspokaja potrzebę ruchu i jest świetnym polem do integracji z kolegami i koleżankami. Dobrze zorganizowany bal to dobrze przygotowany przez nauczycieli scenariusz, wymyślenie ciekawych konkursów, zabaw i może nagród. Przedszkolaki na balu nie będą potrafiły bawić się same, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie całego planu.
Wspólnie w grupą możecie wymyśleć temat tegorocznej zabawy oraz zrobić projekty przebrań. Warto otworzyć się na to, co mówią dzieci i czego oczekują. Co jest dla nich ważne. Zapytajcie o ulubione zabawy, konkursy oraz o rzeczy, których na balu na pewno nie chcą. Dajcie im poczuć, że mają na coś wpływ i mogą o czymś współdecydować.
Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zabawy karnawałowe, które możecie dopasować pod kątem grup wiekowych.
Na dzień dobry!
Dzieci stoją w parach. I zaczynają powitanie: przybicie piątki, podanie ręki czy głaskanie po plecach. Na hasło:„Dzień dobry!” zmieniają partnerów i witają się z nową koleżanką lub kolegą. Wszystkie pary witają się dotykiem (podanie ręki, głaskanie po głowie, twarzy, ramionach, plecach.
Kim jestem?
Dzieci stoją w kółeczku, przyglądając się sobie i zapamiętują szczegóły swoich strojów. W rytm muzyki zaczynają się poruszać jedno za drugim. Jedno z dzieci wchodzi do środka a nauczycielka zawiązuje mu oczy. Jego zadaniem jest dotknięcie dziecka i odgadnięcie, kim jest. Muzyka cichnie, wszyscy zatrzymują się i zaczyna się odgadywanie. Jeżeli uda się odgadnąć, kim jest kolega lub koleżanka to ta osoba wchodzi do kręgu i zabawa zaczyna się od początku.
Zgaduj – zgadula, w której ręce kula?
Dzieci siadają w kole, trzymając ręce za sobą. Podają sobie z ręki do ręki papierową kulę lub małą piłeczkę. W środku siedzi dziecko, które próbuje zgadnąć kto aktualnie trzyma kulę w ręku. Śmiech i dobra zabawa gwarantowane!
Taneczny wąż Dzieci stoją jedno za drugim.
Pierwsze dziecko ma za zadanie wymyśleć swój taneczny układ, który pozostali uczestnicy zabawy powtarzają przez kilkanaście sekund. Kiedy czas mija, uczestnik idzie na koniec węża i zabawę zaczyna kolejne dziecko. W młodszych grupach rolę tę zamiast dzieci może spełniać nauczycielka.
Manualny sznurek
Nauczycielka trzyma w ręku dwumetrowe sznurki w połowie ich długości. Dzieci tworzą pary i otrzymują dwa sznurki poplątane ze sobą. Chwytają końce sznurków w obie dłonie, a zadanie polega na rozplątaniu sznurków bez puszczania końcówek i poruszaniu się w rytm muzyki.
Konkursy
Bal karnawałowy to również świetna okazja do zorganizowania konkursów. Pamiętajmy jako wychowawcy, że każde dziecko w różnych sposób reaguje na porażki czy potknięcia. Starajmy się wynagrodzić każde zaangażowanie czy wysiłek włożony w powierzone zadanie, nawet jeżeli wynik końcowy nie jest satysfakcjonujący dla naszego podopiecznego. Poniżej kilka pomysłów na konkursy, które możecie w prosty sposób zorganizować w Waszym przedszkolu.
Znajdź skarb
Zadanie polega na odszukaniu w różnych miejscach sali ukrytych skarbów – kolorowych kamyków, małych zabawek, szklanych kulek. Zwycięża to dziecko, które odnajdzie ich najwięcej.
Sprytne ręce
Przygotowujemy ziarenka fasoli albo grochu oraz pojemniki albo butelki. Każdemu dziecku dajemy 30 ziarenek oraz butelkę. Kto pierwszy wrzuci do pojemnika wszystkie ziarenka, wygrywa. UWAGA – można wrzucać tylko po jednym ziarenku.
Tańczący z balonami
Dzieci dobierają się w pary. Każda z nich trzyma głowami jeden balon i tańczy tak długo, aż balon nie spadnie na podłogę. Nie można przy tym pomagać sobie rękami. Wygrywają ci, którzy najdłużej zdołają utrzymać go między głowami.
Najlepszy Olaf
Przygotowujemy kartki oraz kredki. Zawiązujemy apaszkami oczy dzieciom i prosimy o narysowanie na kartce bałwana. Wygrywa to dziecko, które Olaf jest najzabawniejszy albo…narysowany prawidłowo. Powodzenia!
Podaj dalej
Ustawiamy dzieci w kręgu i podajemy jeden przedmiot – np. piłeczkę. Przy muzyce dzieci podają ja sobie, a kiedy muzyka milknie dziecko, które nie zdążyło przekazać piłeczki dalej – odpada z zabawy. Wygrywa dziecko, które zostaje na końcu z piłeczką.
Bale karnawałowe to czas wspaniałej zabawy i integracji. To doskonała okazja to przedstawienia dzieciom szeregu zabaw, które stymulują ich rozwój adekwatnie do wieku. Od konkursów artystycznych po zabawy muzyczne – możecie wybierać dowoli. Najważniejsze, aby dzieci miały doskonałą zabawę i jeszcze lepsze wspomnienia.
Życzymy Wam udanej zabawy!