Międzynarodowy Dzień Ziemi w przedszkolu

Data dodania:

Z okazji Dnia Ziemi zwracamy uwagę na dobro naszej planet oraz podpowiadamy, jak zorganizować ten dzień w przedszkolu lub żłobku.

Już 22 kwietnia, jak co roku obchodzić będziemy Światowy Dzień Ziemi. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw, a także budowanie odpowiedzialności za naszą planetę. Już od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom, jak ważna dla nas wszystkich jest planeta oraz jak należy o nią dbać, aby w dobrej kondycji mogła doczekać przyszłych pokoleń. Przedszkole to doskonały moment na rozbudzenie wrażliwości na otaczający nas świat, naturę, które zachwyca i dzieci i dorosłych. To również dobry czas na poważniejsze rozmowy z najmłodszymi – wskazywanie zagrożeń, pokazywanie stopnia ingerencji człowieka w naturę oraz konsekwencji, które z tego wynikają. Rozmawiając z dziećmi na temat piękna, które je otacza wskazujemy również ich rolę w budowaniu otoczenia, w którym żyją.

Dzień Ziemi można na stałe wpisać w kalendarz imprez przedszkolnych. Coroczna akcja promocyjna ekologii skierowana może być również do rodziców. Ziemia to miejsce dla wszystkich i każdy z nas powinien z dużą uwagą przyjrzeć się działaniom, które mają wpływ na jej kondycję. Ziemia to nasz dom i to stwierdzenie jest dobrym początkiem do dyskusji z najmłodszymi dziećmi.

Na ten dzień proponujemy kilka zabaw, które w przyjemny sposób zwrócą uwagę najmłodszych na problemy, z jakimi mierzy się na co dzień nasza planeta Ziemia.

Zrób swoją ścieżkę sensoryczną!

Połóżcie na przedszkolnym dywanie lub w ogrodzie na trawniku wszelkie materiały, które odwzorują kolory ziemi. Korzystajcie z dobrodziejstw natury! Na koniec dotykajcie rączkami i stópkami poszczególnych rzeczy, nazywając po imieniu emocje jakie temu towarzyszą.

Moja planeta Ziemia

Wspaniały tytuł na pracę plastyczną! Zaproponujcie dzieciom wystawę, która będzie odwzorowaniem ich wyobrażeń na temat planety. Może hasło przewodnie „Ziemia moim przyjacielem” będzie odpowiednie?

Las w słoiku

Kolejny pomysł na obchody Dnia Ziemi to las w słoiku. Piękna ozdoba, którą można wykonać na pamiątkę zajęć o ekologii. Do wykonania potrzebny jest przede wszystkim słoik, odrobina ziemi i plastelina. Ulepcie zwierzątka, wsypcie trochę ziemi, dodajcie coś zielonego. Zabawa gwarantowana!

Sprzątanie Ziemi!

Worki na śmieci, rękawiczki i uśmiech na twarzy! Wybierzcie się z dziećmi na wiosenny spacer i rozejrzyjcie się wokoło. Wiele jest jeszcze do zrobienia… zróbcie razem coś dobrego dla Ziemi!

Akcja segregacja

Dzień Ziemi to doskonały moment na poruszenie ważnego tematu jakim jest segregacja. Zorganizujcie quiz i sprawdźcie wiedzę swoich podopiecznych dotyczącą kolorowych kubłów na śmieci.

Piękno naszej planety leży w rękach najmłodszego pokolenia – nie ma co do tego wątpliwości. Dlatego tak ważna jest edukacja od najmłodszych lat, rozmowy, nauka empatii i zwrócenie uwagi na wszystko, co nas otacza. Człowiek, czy to duży czy mały ma największy wpływ na planetę Ziemia, a co za tym idzie powinien czuć odpowiedzialność za każdy jej skrawek.

Nie zapomnijcie uwiecznić świętowania na zdjęciach i podzielić się nimi w naszej aplikacji Kidsview!

Autor Marcela Jankowska

Przeczytaj również