Program Przedszkola Jutra – Równe Szanse

Data dodania:

Innowacyjny program wychowawczy „Przedszkola Jutra – Równe Szanse” skierowany do przedszkoli i placówek edukacyjnych stanowi interesującą propozycję rozwoju edukacji najmłodszych. Propozycja aplikacji i dziennika Kidsview pozwala rozłożyć czas pracy pedagogów inaczej, tak by więcej czasu mogli poświęcić naszym najmłodszym, przedstawia narzędzia przyspieszające pracę dyrektorów i dające możliwość kontaktu z rodzicami.

Z miłości do dzieci i w odpowiedzi na zapotrzebowanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców przedstawiamy program „Przedszkola Jutra”, poświęcony w tej edycji metodzie STEAM. Realizuje on 4 główne inicjatywy: dziennik elektroniczny i specjalistyczny, program edukacji przedszkolnej opartej na metodzie STEAM, konkurs i szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli oraz promocja dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. O idei i wszystkich założeniach programu opowie Marta Borys, prezes Kidsview.

Pani Marto, kiedy ruszył program, jakie cele realizują zaplanowane działania i co można zrobić, by do niego dołączyć?

Program rozpoczął się 24 stycznia br., inicjatywa została bardzo ciepło przyjęta, dołączyło do nas już blisko 200 placówek. Zapraszam do udziału i promowania idei rozwoju edukacji przedszkolnej 21 wieku. Celem jest wsparcie jak największej liczby przedszkoli i żłobków w zakresie nowoczesnych narzędzi i metod wychowawczych. Szczególnie zwracamy uwagę na problemy rodziców i dzieci z problemami, stąd kładziemy nacisk na rozwój dziennika specjalistycznego, dostępność cyfrową oraz pedagogikę specjalną. Program to także promocja w Polsce metody STEAM, która bardzo dynamicznie rozwija się w USA i Wielkiej Brytanii. Pozwala ona na zintegrowane podejście do rozwoju dziecka w oparciu o kompetencje przyszłości. W efekcie powstanie pierwszy w naszym kraju przewodnik STEAM dla edukacji przedszkolnej oraz scenariusze zajęć. „Przedszkola Jutra – Równe Szanse” za cel stawia sobie pokazanie, że edukacja przedszkolna bez trudu może przełamywać bariery i angażować dzieci w doświadczanie oraz eksperymentowanie z nauką poprzez zabawę. Program oczywiście wspiera także transformację cyfrową polskiej edukacji przedszkolnej. Nowe technologie nie tylko ułatwiają pracę i oszczędzają masę czasu, ale to też kwestia ochrony klimatu, ponieważ zużywa się mniej papieru i druku. Więcej informacji dostępnych jest na naszej stornie www.kidsview.pl lub profilu na Facebook. Zgłoszenia placówki można dokonać przez formularz na stronie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: hello@kidsview.pl. W marcu start konkursu dla dyrektorów i nauczycieli z atrakcyjnymi nagrodami, więc będziemy wtedy szerzej o tym komunikowali.

Założenia „Przedszkola Jutra”  opierają się na idei STEAM. Na czym ona dokładnie polega, co chce rozwijać i jak zamierzacie wdrożyć ją w edukację przedszkolną?

Domeną STEAM, holistycznego podejścia do wychowania, jest uczenie dziecka logicznego myślenia jako jednej z najważniejszych kompetencji przy jednoczesnym pobudzaniu kreatywności i zdolności artystycznych. STEAM opiera się na pięciu fundamentach: nauki ścisłe (S – science), technologia (T – technology), inżynieria (E – engineering), sztuka (A – arts) i matematyka (M – mathematics). Wszystkie elementy rozwoju proponowane przez program mają na celu wszechstronny rozwój i obudzenie w dzieciach pasji do różnych dziedzin i nauki kluczowych kompetencji potrzebnych w dzisiejszych czasach. Wspólnie z ekspertami Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog opracowujemy scenariusze zajęć przedszkolnych dla dzieci oparte o to podejście. Będziemy je udostępniać nieodpłatnie placówkom, licząc, że dzięki temu pomożemy nauczycielom w prowadzeniu ciekawych zajęć z korzyścią dla najmłodszych. 

Dlaczego program „Przedszkola Jutra” jest tak unikatowy? Jakie rozwiązania proponuje dyrektorom, nauczycielom i pedagogom przedszkolnym?

Jako Kidsview od początku pracujemy ze świetnymi ekspertami z różnych polskich uczelni wyższych.  Pedagodzy i psychologowie otrzymają dostęp do kompleksowo opracowanej koncepcji metodycznej przygotowanej również do pracy z dziećmi potrzebującymi więcej uwagi, dla dzieci z trudnościami. Bardzo ważnym elementem jest udostępnienie pierwszego w Polsce specjalistycznego dziennika elektronicznego dla przedszkoli zgodnego z wymogami MEiN, który bez wątpienia ułatwi pracę dyrektorom placówek i nauczycielom. Zawiera on w sobie również dziennik specjalistyczny skierowany do psychologów i komunikator dla rodziców. Dziennik jest przyjazny w odbiorze, intuicyjny w obsłudze. Narzędzie posiada wiele funkcji wspierających pracę dyrektora i nauczyciela. Aplikacja zbiera w jednym miejscu wszystkie informacje o dzieciach. Znajdziemy tam plany i zapis pracy wychowawczej, kalendarz wydarzeń, rozkłady zajęć, ogłoszenia i wiadomości przedszkola z rodzicami, galerię zdjęciowe, czy jadłospisy i rozliczenia. W ramach programu zwracamy jednak uwagę na problem rodziców wykluczonych cyfrowo z uwagi na problemy ze wzrokiem lub słuchem. Dlatego tworzymy dziennik dostępny cyfrowo, który takim rodzicom umożliwi bycie na bieżąco z informacjami o dziecku. To jest edukacja 21 wieku, która łączy nowoczesne narzędzia i pomoce dydaktyczne z wartościowym programem wychowawczym i dbałością o dzieci lub rodziców z problemami, zapewniając równe szanse rozwojowe. To są też ważne wartości promowane od lat przez naszego partnera Fundację ING Dzieciom.

Czy aplikacja odpowiada również na tak ważne dziś potrzeby zdalnego nauczania?

Tak, aplikacja o łagodnych kolorach, łatwa w obsłudze, jest doskonale przygotowana do nauki zdalnej i proponuje prowadzenie zajęć właśnie w zdalny sposób. Program skierowany jest do przedszkolaków, więc zdalne zajęcia nie mogą być zbyt długie, by dziecko mogło faktycznie z nich skorzystać. Możliwa jest realizacja różnych bloków zajęciowych i co ważne nauczyciele oraz rodzice nie grzęzną w mailach z linkami tylko wszystko jest wygodnie prowadzone w kalendarzy w aplikacji. Niemniej życzę wszystkim, aby dzieci mogły normalnie chodzić do przedszkoli i żłobków. Edukacja zdalna nie zastąpi unikalnej wartości zajęć w placówce, umożliwiającej poznawanie świata przez zabawę i kontakty w grupie dzieci!

Jednym z elementów programu jest konkurs dla nauczycieli „Przedszkolne zajęcia przyszłości”. Rozwińmy, jakie założenia realizuje?

Przygotowaliśmy konkurs dla nauczycieli na najciekawsze i kreatywne zajęcia dedykowane dzieciom, również tym wymagającym więcej uwagi i pracy z wykorzystaniem modelu STEAM. Mamy nadzieje, że efektem będzie fantastyczna baza pomysłów, scenariuszy zajęć, czy kart pracy oraz inspiracja dla wielu nauczycieli. Ponadto od kwietnia rozpoczynamy cykl szkoleń dla dyrektorów i nauczycieli. Chcemy by podjęte działania stały się impulsem do rozwoju edukacji przedszkolnej.

Kto jest pomysłodawcą programu „Przedszkola Jutra”, skąd pomysł na innowacyjne metody nauczania?

Jestem mamą trójki dzieci i przez lata obserwowałam wysiłki wychowawcze kadry żłobków i przedszkoli. Uważam, że ich praca jest często niedoceniana, jest bardzo ważna dla przyszłości dziecka i odpowiedzialna. Tworząc Kidsview i program Przedszkola Jutra chcę się odwdzięczyć nauczycielom i dyrektorom oraz wesprzeć także rodziców we wspólnych wysiłkach na rzecz wychowania najmłodszych. Zaprosiłam to współpracy przyjaciółkę Kasię, która od lat zaangażowana jest w edukację przedszkolną i ekspertów. Ich merytoryczny wkład pozwala tworzyć dziennik elektroniczny dopasowany do potrzeb przedszkoli i żłobków. Kocham opiekę nad dziećmi i swoją pracę traktujemy jak misję pomocy w rozwoju najmłodszych. Czas spędzony w przedszkolu jest newralgiczny, dziecko chłonie informacje jak gąbka i korzysta z tego co przedszkole oferuje. To właśnie w wieku 3-6 lat dziecko nabywa szereg ważnych umiejętności i kształtują się ważne postawy. Pomysł powstał z potrzeby szerzenia wiedzy, zainspirowany zachodnimi metodami edukowania najmłodszych. Chcemy być „out of the box”, ułatwić i przyspieszyć pracę z dziećmi przez zarekomendowanie nowoczesnych rozwiązań, wspierać w rozwoju i przedstawić służące do tego narzędzia. Dziękuję także naszym klientom, którzy aktywnie wzbogacają naszą pracę, ekspertom i partnerom. Serdecznie zachęcamy do udziału w programie i skorzystania z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych! Zapraszam do kontaktu i współpracy!
Z Martą Borys, Prezesem Kidsview i organizatorem Programu rozmawiał Portal Oświatowy
Autor Jakub Michalski

Przeczytaj również