STEAM – czyli jak to robią Włosi?

Data dodania:

Tydzień po tygodniu staramy się przybliżyć STEAM jako innowacyjne i zarazem bardzo potrzebne uzupełnienie codziennych aktywności w przedszkolu. Po zapoznaniu się z definicją, historią oraz samą metodologią przyszedł czas na konkrety! Dzisiejszym artykułem przenosimy się do słonecznego Mediolanu, aby poznać wyjątkowe przedszkole pracujące w duchu podejścia STEAM. Na czym polega innowacyjność włoskiej placówki i jakie projekty sprawiają, że jest miejscem rozwoju wyjątkowych kompetencji u swoich podopiecznym?

Włosko – brytyjska przygoda w duchu STEAM

Brtitish Kindergarten to włoskie przedszkole realizujące brytyjski program nauczania, które stworzyło wspaniałą płaszczyznę do współpracy nauczyciel-dziecko. Zadaniem opiekuna jest przygotowanie takiego środowiska, w którym dzieci mogą bezpiecznie wykonywać poszczególne czynności bez bezpośredniego udziału wychowawcy. Zajęcia oparte są na zabawie, są inicjowane przez dzieci a prowadzone przez dorosłych. Przedszkole opracowało szereg projektów, które promują zaangażowanie wychowanków oraz swobodne eksperymentowanie. Kadra British Kindergarten proponuje na co dzień zajęcia o charakterze otwartym, które nie mają określonego celu, takie jak malowanie czy układanie klocków. Z drugiej zaś strony seria warsztatów organizowana jest po to, aby przynieść określony rezultat. Zajęcia w duchu STEAM zawierają dużo elementów artystycznych oraz twórczych. Przedszkole stara się pokazać, że sztuka jest obecna wszędzie i zawsze, a jej integracja z klasycznymi filarami STEM zachęca dzieci do szerszego myślenia o problemach świata, w którym żyją. Pomaga im zadawać pytania, myśleć kreatywnie i być innowacyjnymi.

Polowanie na księżycowy kamień i wahadło Focaulta

Jednym z projektów jest Nauka o Układzie Słonecznym. Celem projektu jest badane planet i wszystkiego co je otacza. Jest to także wstęp do dalszej nauki o Ziemi, kontynentach, krajach i co bardzo ważne – do odpowiedzi na pytanie: Gdzie w tym wszystkim jesteś Ty. Przedszkole opracowało angażujące zajęciach STEAM: polowanie na skałę księżycową i wahadło Focaulta.
Nauczyciele przekształcili jedną z sal na laboratorium z dostępem światła o różnym natężeniu po to, aby tłumaczyć dzieciom dlaczego istnieje dzień i noc albo dlaczego Księżyc zmienia kształty. Dzięki zabawie latarkami podopieczni mają możliwość zbadania wpływu światła na przedmioty znajdujące się w sali oraz zabawy z cieniem, który mogą śledzić za pomocą papieru i kredek. Dzieci z włoskiego przedszkola świetnie przyjęły pomysł zorganizowania poszukiwania skarbu, szczególnie kiedy w sali zgasły wszystkie światła…i zapadła ciemność! A kiedy jest ciemno, możemy włączyć latarki i zacząć poszukiwania. A czego szukamy? Panie wiedziały, gdzie najlepiej ukryć kamienie księżycowe.
Innym projektem jest wahadło Focaulta. Czy może być coś piękniejszego niż zrozumienie przez małe dzieci słynnego eksperymentu, który pokazuje ruch obrotowy Ziemi, poprzez działanie łączące naukę i sztukę? Eksperymentu, który angażuje dzieci, stymuluje ich myślenie i daje odpowiedzi na wiele pytań, które mogą być trudne do zrozumienia także dla niektórych dorosłych?
Nauczyciele British Kindergarten stworzyli wahadło, na końcu którego zawiesili plastikowy kubek z dziurką wypełniony farbą. Obserwacja wahadła, jego ruchu i śladów kolorów pozostawianych na podłodze pomogła dzieciom zrozumieć, w prosty i twórczy sposób, pojęcie obrotu Ziemi. Jeżeli już w wieku 4 lat zaczynają od takich obserwacji, to pomyślmy, gdzie będą na lekcjach fizyki w szkole podstawowej?
Oprócz wspomnianych projektów przedszkole organizuje również tygodnie tematyczne.

Czytanie książek i kreatywne zajęcia

W Brytyjskim Przedszkolu co tydzień czyta się książkę na określony temat. Po przeczytaniu lektury dzieci przechodzą do pracowni plastycznej, gdzie przekształcają ulubiony fragment książki w rysunki. Viva l’arte! Co tydzień dzieci przenoszą się w świat matematyki, nauki czy technologii. Nauki ścisłe okraszone artystyczną nutą są doskonałą podstawą do wypracowania w dzieciach kompetencji przyszłości.
Przedszkole British Kindergarten pokazuje swoim podejście do nauczania, że STEAM jest doskonałą bazą do wychowania najmłodszych. Wspólne eksplorowanie otaczającego świata, asystowanie dzieciom w codziennych projektach, rozwijanie nowego spojrzenia na problemy, poszukiwanie rozwiązań sprawia, że to przedszkole jest doskonałym przykładem, gdzie program nauczania realizowany jest w innowacyjny sposób.
Więcej o przedszkolu British Kindergarten możecie przeczytać tutaj: O przedszkolu British Kindergarten
Autor Anna Staranowicz-Cisek

Przeczytaj również